Last MSRP ฿375,000
Kawasaki W800 W800 (2011-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 773 cc |
| แรงม้า / Power | 48 hp |
| แรงบิด / Torque | 60 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 21 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2180 x 790 x 1075 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1465 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿375,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿220,000 - ฿280,000 |