Last MSRP ฿505,000
Kawasaki Z900RS Cafe (2018-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 948 cc |
| แรงม้า / Power | 111 hp |
| แรงบิด / Torque | 99 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2100 x 845 x 1190 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1470 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 820 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿505,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿350,000 - ฿410,000 |