Last MSRP ฿898,000
Kia Carens 1.8 LX (2002-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1793 cc |
| แรงม้า / Power | 126 hp |
| แรงบิด / Torque | 162 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1435 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4493 x 1748 x 1609 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2570 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 492 L |
| ราคา / Price | ฿898,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿70,000 - ฿120,000 |