Last MSRP ฿1,599,000
Kia Carnival 2.2D Limited (11-Seater) (2019-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2199 cc |
| แรงม้า / Power | 197 hp |
| แรงบิด / Torque | 440 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2135 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 11 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5115 x 1985 x 1755 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3060 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 627 L |
| ราคา / Price | ฿1,599,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,300,000 - ฿1,550,000 |