Starting from ฿2,699,000
Kia Carnival HEV Luxury (2025) — Full specs, price from ฿2,699,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.5 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5155 x 1995 x 1740 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3090 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 627 L |
| ราคา / Price | ฿2,699,000 |