Starting from ฿1,599,000
Kia EV5 Earth Exclusive AWD (2024) — Full specs, price from ฿1,599,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 313 hp |
| แรงบิด / Torque | 480 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 88.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 620 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 141 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2030 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4615 x 1875 x 1715 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 512 L |
| ราคา / Price | ฿1,599,000 |