Starting from ฿1,899,000
Kia EV5 GT-Line AWD (2025) — Full specs, price from ฿1,899,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 305 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 88 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 600 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 260 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1880 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4615 x 1875 x 1715 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 501 L |
| ราคา / Price | ฿1,899,000 |