Starting from ฿3,499,000
Kia EV9 Earth Long Range (2024) — Full specs, price from ฿3,499,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 203 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 99.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 680 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 210 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 9.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2501 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5015 x 1980 x 1780 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3100 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 333 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2024) |
| ราคา / Price | ฿3,499,000 |