Kia K2500 JUMBO 2.5 MT (2005-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2497 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 255 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 130 km/h |
| 0-100 km/h | 16 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1660 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4825 x 1740 x 1970 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 1110 kg |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿150,000 - ฿350,000 |