Last MSRP ฿1,490,000
Kia Optima 2.0 AT (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 165 hp |
| แรงบิด / Torque | 198 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1438 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4845 x 1830 x 1455 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2795 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 510 L |
| ราคา / Price | ฿1,490,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿350,000 - ฿480,000 |