Last MSRP ฿425,000
Kia Picanto 1.1 MT (2007-2010) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1086 cc |
| แรงม้า / Power | 65 hp |
| แรงบิด / Torque | 97 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 13.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 923 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3535 x 1595 x 1480 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2370 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 255 L |
| ราคา / Price | ฿425,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿80,000 - ฿140,000 |