Last MSRP ฿629,000
Kia Rio 1.3 RS (2003-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1343 cc |
| แรงม้า / Power | 82 hp |
| แรงบิด / Torque | 121 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 952 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 3990 x 1675 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2410 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 325 L |
| ราคา / Price | ฿629,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿65,000 - ฿95,000 |