Last MSRP ฿735,000
Kia Rio 1.4 (2012-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1396 cc |
| แรงม้า / Power | 107 hp |
| แรงบิด / Torque | 137 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1151 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4045 x 1720 x 1455 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2570 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 288 L |
| ราคา / Price | ฿735,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿200,000 - ฿300,000 |