Last MSRP ฿455,000
Kia Sephia 1.5 MT (1994-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 80 hp |
| แรงบิด / Torque | 120 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1050 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4345 x 1695 x 1390 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2500 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿455,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿30,000 - ฿50,000 |