Starting from ฿2,699,000
Kia Sorento 1.6 Turbo HEV AWD (2022-2023) — Full specs, price from ฿2,699,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 230 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.49 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1855 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4810 x 1900 x 1700 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2815 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 187 L |
| ราคา / Price | ฿2,699,000 |