Last MSRP ฿1,750,000
Kia Sorento 2.5 CRDi 4WD (2004-2009) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2497 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 343 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1985 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4570 x 1865 x 1725 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2710 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 187 L |
| ราคา / Price | ฿1,750,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿240,000 - ฿330,000 |