Kia Soul 1.6 (2011-2015) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1591 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 157 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 167 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1245 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4120 x 1785 x 1610 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2550 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 340 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿330,000 - ฿450,000 |