Starting from ฿1,489,000
Kia Sportage 2.0 Hybrid S (2024) — Full specs, price from ฿1,489,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 233 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.49 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1655 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4660 x 1865 x 1680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2755 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 637 L |
| ราคา / Price | ฿1,489,000 |