Last MSRP ฿3,690,000
Kia Stinger 2.0 T-GDI RWD GT-Line (2018-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 255 hp |
| แรงบิด / Torque | 353 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1732 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4830 x 1870 x 1400 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2905 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 406 L |
| ราคา / Price | ฿3,690,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿2,200,000 |