Last MSRP ฿4,990,000
Kia Stinger 3.3 T-GDI V6 AWD GT (2018-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3342 cc |
| แรงม้า / Power | 370 hp |
| แรงบิด / Torque | 510 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1857 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4830 x 1870 x 1400 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2905 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 406 L |
| ราคา / Price | ฿4,990,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿2,600,000 - ฿3,300,000 |