Last MSRP ฿2,800,000
King Long Coach Series XMQ6900K (2015-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6700 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 950 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 5400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 39 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 9000 x 2500 x 3400 mm |
| ราคา / Price | ฿2,800,000 |