Starting from ฿6,500,000
King Long City Bus Series XMQ6106AGBEVL3 (EV) (2019) — Full specs, price from ฿6,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 283 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 250 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 35 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 10500 x 2500 x 3200 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 5300 mm |
| ราคา / Price | ฿6,500,000 |