Last MSRP ฿3,550,000
King Long XMQ6799 XMQ6799Y (33 Seats) (2012-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5900 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 950 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 4725 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 33 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 7990 x 2420 x 3230 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3950 mm |
| ราคา / Price | ฿3,550,000 |