Last MSRP ฿5,500,000
King Long XMQ6900 XMQ6900Y (2005-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5900 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 5850 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 35 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 9000 x 2480 x 3380 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 4500 mm |
| ราคา / Price | ฿5,500,000 |