Last MSRP ฿1,349,000
KTM 1290 Super Duke 1290 Super Duke R (2017-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1301 cc |
| แรงม้า / Power | 177 hp |
| แรงบิด / Torque | 141 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 295 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 215 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2075 x 836 x 1110 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1482 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 835 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,349,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿600,000 |