Last MSRP ฿1,399,800
KTM 1290 Super Duke 1290 Super Duke R EVO (2022-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1301 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 140 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 300 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 215 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2082 x 860 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1491 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 834 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,399,800 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿950,000 |