KTM EXC 300 EXC Six Days (2013-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 293 cc |
| แรงม้า / Power | 50 hp |
| แรงบิด / Torque | 40 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 140 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2247 x 840 x 1270 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1482 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 960 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿230,000 - ฿330,000 |