Last MSRP ฿580,000
KTM Freeride E-XC (Gen 1) (2015-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 22 hp |
| แรงบิด / Torque | 42 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| แบตเตอรี่ / Battery | 2.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 45 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 80 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 108 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2070 x 815 x 1190 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1418 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 910 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿580,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿220,000 - ฿280,000 |