Last MSRP ฿635,000
KTM Freeride E-XC (Gen 2) (2018-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 24 hp |
| แรงบิด / Torque | 42 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| แบตเตอรี่ / Battery | 3.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 70 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 80 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 111 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2113 x 815 x 1195 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1418 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 910 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿635,000 |