Starting from ฿2,800,000
KTM RC 8C 2022 (2022) — Full specs, price from ฿2,800,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 889 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 101 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 140 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2035 x 750 x 1095 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1440 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿2,800,000 |