Starting from ฿158,900
KTM RC 200 (2022) — Full specs, price from ฿158,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 200 cc |
| แรงม้า / Power | 26 hp |
| แรงบิด / Torque | 20 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 140 km/h |
| 0-100 km/h | 3.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 35 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1988 x 677 x 1098 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1343 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 824 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿158,900 |