Starting from ฿228,900
KTM RC 390 (2022) — Full specs, price from ฿228,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 373 cc |
| แรงม้า / Power | 44 hp |
| แรงบิด / Torque | 37 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 3.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 165 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 27 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2145 x 760 x 1140 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1343 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 824 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿228,900 |