Last MSRP ฿1,300,000
KTM Super Adventure 1290 Super Adventure (2015-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1301 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 140 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 245 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2250 x 955 x 1430 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1570 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 860 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,300,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿400,000 - ฿500,000 |