Last MSRP ฿55,000,000
Lamborghini Aventador SVJ Roadster (2019-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6498 cc |
| แรงม้า / Power | 770 hp |
| แรงบิด / Torque | 720 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 350 km/h |
| 0-100 km/h | 2.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1575 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 5.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4943 x 2098 x 1136 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 150 L |
| ราคา / Price | ฿55,000,000 |