Lamborghini Countach 5000 QV (Quattrovalvole) (1985-1988) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5167 cc |
| แรงม้า / Power | 455 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 298 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1490 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4140 x 2000 x 1070 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2455 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 100 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿30,000,000 - ฿60,000,000 |