Last MSRP ฿27,000,000
Lamborghini Diablo Diablo VT (1993-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5707 cc |
| แรงม้า / Power | 492 hp |
| แรงบิด / Torque | 580 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 325 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1625 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4460 x 2040 x 1105 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2650 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 150 L |
| ราคา / Price | ฿27,000,000 |