Last MSRP ฿26,000,000
Lamborghini Gallardo 5.2 V10 LP570-4 Superleggera (2010-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5204 cc |
| แรงม้า / Power | 570 hp |
| แรงบิด / Torque | 540 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 325 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1340 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4345 x 1900 x 1165 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 110 L |
| ราคา / Price | ฿26,000,000 |