Last MSRP ฿20,900,000
Lamborghini Huracán LP 580-2 (2015-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5204 cc |
| แรงม้า / Power | 580 hp |
| แรงบิด / Torque | 540 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 320 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1389 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4459 x 1924 x 1165 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 100 L |
| ราคา / Price | ฿20,900,000 |