Last MSRP ฿26,500,000
Lamborghini Huracán Sterrato (2023-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5204 cc |
| แรงม้า / Power | 610 hp |
| แรงบิด / Torque | 560 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1470 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4525 x 1956 x 1248 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 100 L |
| ราคา / Price | ฿26,500,000 |