Last MSRP ฿27,490,000
Lamborghini Urus Performante (2023-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3996 cc |
| แรงม้า / Power | 666 hp |
| แรงบิด / Torque | 850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 306 km/h |
| 0-100 km/h | 3.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5140 x 2026 x 1618 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3003 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 610 L |
| ราคา / Price | ฿27,490,000 |