Last MSRP ฿6,799,000
Land Rover Defender Defender 110 D250 SE (2021-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2997 cc |
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| แรงบิด / Torque | 570 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 191 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2360 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5018 x 2008 x 1967 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3022 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 397 L |
| ราคา / Price | ฿6,799,000 |