Last MSRP ฿3,599,000
Land Rover Discovery Sport 2.0 Si4 SE (2015-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 340 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1785 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4599 x 2069 x 1724 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2741 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 602 L |
| ราคา / Price | ฿3,599,000 |