Last MSRP ฿4,499,000
Land Rover Discovery Sport P300e R-Dynamic HSE (2021-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 309 hp |
| แรงบิด / Torque | 540 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 14.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 55 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 32 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2167 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4597 x 2069 x 1727 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2741 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 602 L |
| ราคา / Price | ฿4,499,000 |