Land Rover Discovery 2.5L Td5 (1998-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2495 cc |
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 209 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4722 x 1889 x 1940 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2540 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 258 L |