Last MSRP ฿7,499,000
Land Rover Discovery 3.0L P360 R-Dynamic HSE (2021-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 360 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 209 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2353 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4956 x 2073 x 1888 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2923 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 258 L |
| ราคา / Price | ฿7,499,000 |