Land Rover Discovery 3.9L V8 (1989-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3947 cc |
| แรงม้า / Power | 182 hp |
| แรงบิด / Torque | 314 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 209 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1970 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 4521 x 1793 x 1935 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2540 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 258 L |