Land Rover Discovery 5.0L V8 (2009-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4999 cc |
| แรงม้า / Power | 375 hp |
| แรงบิด / Torque | 510 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 209 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2583 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4829 x 1915 x 1887 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2885 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 258 L |