Last MSRP ฿1,800,000
Land Rover Freelander 1.8i 3-door Hardback (1997-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1796 cc |
| แรงม้า / Power | 118 hp |
| แรงบิด / Torque | 160 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1420 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 4382 x 1809 x 1780 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2557 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 755 L |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |