Last MSRP ฿2,900,000
Land Rover Freelander 2.2 TD4 S (2006-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2179 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1770 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1910 x 1740 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2660 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 755 L |
| ราคา / Price | ฿2,900,000 |