Last MSRP ฿3,999,000
Land Rover Range Rover Evoque 2.0 Diesel HSE (2016-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 430 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4370 x 1985 x 1660 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2660 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 575 L |
| ราคา / Price | ฿3,999,000 |